Categories
Psikolog Desteği Psikolog Önerisi

Sosyal Fobi (Anksiyete)

Sosyal Fobi (Anksiyete)

Çekingen davrandığımız, utangaçlık yaptığımız durumlar elbette ki olmuştur ve normaldir. Her çekingenliğe sosyal fobi tanımı yapıştırmak normal olmaz. Fakat bu kaygı hali sosyal hayatımızı, insanlarla etkileşimlerimizi ve iş hayatımızı olumsuz etkileyip kaçınmalarımızı arttırdıysa karşımıza sosyal fobi anksiyete olarak çıkar. Sosyal fobi adını verdiğimiz bu durum en sık görülen psikolojik bozukluklardan biridir.

Sosyal Fobisi olanlar:

  • Sadece  belirli durumlarda (işte sunum yapmak, okulda parmak kaldırmak) bütünüyle sosyal anksiyete davranışları, utangaçlık ve çekingenlik gösterirler
  • Başkalarının onay ve düşüncelerini aşırı önemserlerler, duyarlılıkları vardır
  • Aileleri harici sırdaş/arkadaş edinmekte zorlanırlar
  • Kişilerarası iletişim içinde bulunacağı dıurumlardan kaçınırlar
  • Başkalarının yanında duygusal olma/güçsüz veya aptal gibi görünmekten korkarlar ve bu nedenle sosyal ortamlara katılmakta isteksiz davranırlar
  • Sosyal performans taleplerini gerektiren her türlü durumdan kaçınırlar
  • Sosyal ortamlarda kalp atışı artar, terleme, ağız kuruluğu, kas gerginliği, titreme gibi belirtiler gösterirler

Aslında tam olarak korkulan başkaları tarafından yargılanma, yanlış değerlendirilme, gruptan dışlanma, yanlış bir şey söyleme ihtimaliyle mahcup olma, küçük düşme, hata yapıp rezil olma ve başkasını kırmaktan çekinme duygusudur.

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerin en büyük korkularından biri de dikkatleri üzerine çekmektir. İlgi odağı olmak istemezler. Başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmek onlar İçin felaket niteliğindedir. Bu sebeple sosyal etkileşimden kaçınırlar ya da katlanmak zorunda kalırlar ki bu zorunluluk anksiyeteyi beraberinde getirir.

Kaygı Bozuklukları yazımız için tıklayınız.

Sosyal Fobi (anksiyete) tedavisi

Sosyal Fobi ile baş edilebilecek sınırı aştıysanız ve artık hayatınızı zorlaştırmaya başladıysa yardım almanın zamanı gelmiş olabilir.

Bunun üstesinden gelebilmek için bizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan linki tıklayarak Whatsapp’dan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CALL NOW