Öncelikle yapılması gereken durumun farkına varıp bunu yaşayan tek kişi olmadığınızı kabullenmektir. Çeşitli terapi yöntemleriyle depresyonun belirtileri zamanla azalır ve kişi normal hayatına dönebilir. Bunu birçok danışanımda gördüm, görmeye devam ediyorum.

Depresyon tedavisinde birçok terapi yöntemi etkilidir. Bu yöntemler arasında en etkili yöntemlerden biri olarak öne çıkan bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Bazen kişilerde mevsim geçişlerinde mod değişimi yaşanabiliyor ve depresif belirtiler görülebiliyor. Bu durum depresyonun tam tanımını karşılamasa da depresif belirtiler kişilerin yaşanıtısını zorlaştırabiliyor. Bu durumda, mevsimsel depresyon yaşayan kişiler de bir psikolog ve terapistten destek alabilir.

Bunlara ilaveten terapi ve tedavi sürecinde, sadece terapinin yeterli olmadığı durumlarda ilaç tedavisini de sürece dahil ederek kişinin depresyondan kurtulması mümkündür.

Bu süreçte terapi ve tedavi süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle beraber 14-16 hafta minimum süre olarak görülür. Kişi ilk seanslardan itibaren iyi hissetme halini farketmeye başlar ancak seanslarına devam etmesi kalıcı bir iyi hissetme hali için gereklidir. Bununla birlikte her mutsuzluk hali depresyon değildir. Bu sebeple teşhisinizi bir uzmanın koyması önemlidir.