Anksiyete - Kaygı Bozukluğu

Sürekli endişeliyim. En ufak bir belirsizliğe bile fazla tepki verip hayatımı mahdefebiliyorum. Uyku problemleri yaşıyor ve titremeler, seğirmeler geçiriyorum.

Kaygılanmak yaşamsal faktörler karşısında hissettiğimiz normal bir duygudur. İş hayatında, bir sınava girerken, bir karar alırken ve bunlar gibi durumlarda kaygı hissedebiliriz. Bu duygu bir seçim yaparken hızlı karar vermemize yardımcı olur. Kaygı bu yönüyle olumlu bir duygudur. Peki, yukarıdaki örnekte olduğu gibi çok kaygılanmak normal mi? Çok kaygılanma yani anksiyete yaşadığımızda ise, kaygı işlevsel bir duygu olmaktan çıkar. Anksiyete hali, kaygıyı çok sık, aşırı ve hayatımızı normalden uzak şekilde yaşamasına sebep olan, günlük hayat içerisindeki işlevselliğimizi olumsuz etkileyen bir durumdur.

Kaygı Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Kaygı kavramına baktığımızda birçok tanımıyla karşılaşıyoruz. Bu tanımların bu kadar yaygın ve çeşitli olmasına karşın kaygı hissinin herkes tarafından aynı hissedilen ve benzer belirtileri bulunur.

 

Kişi yoğun kaygı yaşarken göğsünde sıkışma ve çarpıntıyla birlikte nefes alamama, nefeste sıkışma gibi durumlar yaşar. Bunlarla birlikte kötü bir şey olacağına dair huzursuzluk ve korku hisseder ayrıca kişi bunlarla başa çıkamayacağını düşünür. Bu düşünce onun daha da kaygılanmasına sebep olur. Anksiyete duygusu hafif tedirginlikten panik seviyesine varan aralıklarda gözlemlenebilir. Kesinlikle bir atak geçirilmesi gerekmez. Hafif seviyesi de anksiyetedir, şiddetli seviyesi de.

 

Uyku Bozukluklaır

Karın / Baş ağrısı

Mide bulantısı

Nefes almada zorluk

Sık sık idrar yapma isteği yada ishal

Terleme

Sersemlik Hali

Kaygı Bozukluğu Türleri nelerdir?

2020’li yıllarda artık stigmatizasyon (damgalama) yapmıyoruz. 

Kaldı ki durum kaygı bozukluğu olduğu zaman bende …. … var dediğinizde o tanıma daha evriliyor ve o durumu yaşıyorsunuz. Uzman olmadan kendinize tanı koymamanızı tavsiye ederim. 

Yaygın Kaygı Bozukluğu

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk)

Sosyal Fobi

Ayrılma Kaygısı

Panik Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygınız ile baş edilebilecek sınırı aştıysanız ve artık hayatınızı zorlaştırmaya başladıysa yardım almanın zamanı gelmiş olabilir.

 

Bunun üstesinden gelebilmek için bizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan linki tıklayarak Whatsapp’dan ulaşabilirsiniz. 

ŞİMDİ ARAYIN