Kategoriler
Uncategorized

Sürekli İlişkiyi Sorgulamak

Yaşadığımız ilişkiyi sürekli sorgulamak normal midir?

Acaba beni seviyor mu? Acaba şu an birisiyle beraber mi? Gerçekten uyuduğunu söylediği her zaman uyuyor mu? bu sorular devamında sevip sevmediğimi anlayamıyorum, kendi duygularından emin olamamak ve en sonunda da bir insandan nasıl emin olunur gibi sorgulamalara gidiyor. 

Bir ilişkinin içinde olmak her zaman stabil olmamız gerektiği anlamına gelmez. Ayrıca bu biraz önyargılı bir söylem olabilir ama 2022 dünyasında %100 güven duyduğunuz bir ilişki içerisinde olmak çok çok zordur. Sürekli ilişkiyi sorgulamak, partnerini güvenmemek, ilişkinin nereye gideceğini bilmemek… 2022’ye hoş geldiniz 🙂 

Sosyal medya ve güvensizlik

Sosyal medya çağındayız, artık sevgili ya da herhangi bir şey için birileri bulmak eskisi kadar zor değil. Bunu kabul etmeliyiz biraz uğraş sonucu beyaz atlı prensinizi bulamazsınız da sizin için gayet yeterli olacak sevebileceğiniz bir partner bulabilirsiniz. İlişkilerini sorgulayan insanları dinlediğimde tam olarak bu sebebi de göz önünde bulunduruluyor. Çünkü benim için geçerli olan aynı zamanda partnerim için de geçerlidir. Eğer ben anında sosyal medyadan kendime göre birini bulursam, aynı şekilde partnerim de bulabilir.

İlk önce değinmek istediğim şey” partnerime güvenmiyorum, ilişkimi sorguluyorum benim ilişkim nereye gidiyor gibi sorular ve sosyal medya ilişkisi. Bahsettiğim gibi birilerine alev atmak, like atmak, mesaj atmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.  Gelin biraz daha eskilere gidelim; eskiden birbirlerine mektup atıyorlardı ve bu mektubun evlere ulaşması ciddi bir süreç gerektiriyordu fakat iki buçuk saniyede istediğiniz insana alev atabilirsiniz ( aynı zamanda istemediğiniz insanlar da partnerinize alev atabilir)

ilişkimi sorguluyorum,

İlişkiyi sorgulamak ve duygularımdan emin olamıyorum sorgusu

İlişkimi neden sorguluyorum ? Duygularımdan emin olamıyorum, ne yapmalıyım? denilen noktada aslında biraz da güvensizlik vardır. Evet sosyal medyadan ya da başka sebeplerden ötürü bir tık güvensizlik sağlıklıdır. %100 güvenmiyorsanız herhangi bir sorun olmaz. Önemli olan ilişkinizi etkileyip etkilemediği. Eğer ki ilişkiniz etkilemiyorsa %100 güvenmeseniz de olur. Fakat ilişkinizi sorgulamanızın altında güvensizlik yatıyorsa bu zihninizin size verdiği bir sinyal olabilir. Karşındakine güvenmemelisin çünkü karşındaki seni aldatabilir, seni kırabilir, seni terk edebilir, seni aşağılayan bilir. Aslında bir çok kez bu soruların altında geçmiş dramalarımız yatar. 

Sorguladığımız yada rahatsız olduğumuz partnerimiz değilde geçmişteki deneyimlerimiz olabilir. 

İlişkinizi sorguluyorsanız önce biraz kendinizi sorgulamanız gerekiyor. Daha önceden de kendinizi aynı soruları sormuş muydunuz? Sorguladığınız ilk ilişkiniz bu mu? 

Güvenmediğiniz partneriniz mi yoksa erkekler mi ya da kadınlar mı? İnsanlar da olabilir. En sık gördüğüm şeylerden birisi bireyselleştirmek. Aslında kadınları güvenmiyorken; kendimizi sanki partnerimizi güvenmiyormuşuz gibi yetiştiriyoruz. Fakat eğer ortada güvensizlik varsa ilişkinin ilerlemesi de çok zor olacaktır.. Dürüst olun, sorguladığınız bir ilişkide güvenden söz edilebilir mi?

İlişkiyi sorgulamak ve yapabilecekleriniz

İlişkinizi kiminle sorguluyorsunuz? Kendi kendinize mi sorun yoksa partnerinizle mi? Eğer ki kendi kendinize sorguluyorsanız kendinize verdiğiniz cevaplar ne? Ne diyorsunuz? Sorguladıktan sonra neler hissediyorsunuz?

Sorgulayarak kendine eziyet etmeyi bırakmak. Evet psikoterapi ile şimdi mümkün. 

Aslında sorgulamayı bırakmalarını hiçbir zaman danışanlarıma sunmadım, size de sunmuyorum

Öğreneceğimiz iki şey var;

1. Sağlıklı sorgulamak 

2. Sorgulamaların bize ve ilişkimize zarar vermemesini sağlamak. 

Tabii ki bu süreçte gerekirse çocukluğunuza da ineceğiz. Şimdi ilk adımı atın. Güvendesiniz…

Cihangir’de ve internetin olduğu her yerde ilişkinizi sağlıklılaştırmak için ilk adımı atabilir, daha fazla bilgi ve randevu almak için ofisimi arayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARAYIN