Uçuş korkusu yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

Uçuş korkusu yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

Uçuş korkusunun sebebi birçok şey olabilir. Yükseklik korkusu, uçaklarla ilgili bilgisizlik ve bilimum durumlar uçaktan ziyade otobüs ve diğer ulaşım şekillerini tercih etmektedir. 

Kavramları netleştirelim

Korku, bir kişiyi gerçek tehlikeden kaçınmaya teşvik eden vücudun savunmasıdır. Gerçekten bir tehdit olduğunda bu gayet normal bir tepkidir. Bu durumda korku, tehditlere karşı koruduğu için yararlıdır.

 

Fobi , gerçekte var olmayan bir şeyden duyulan korkudur. Başka bir deyişle, mantıksız, kontrol edilemeyen, hayali bir korkudur. Fobi sahhipleri genelde köpek tarafından ısırılmamışlardır ama onlardan çok korkarlar. Hiç boğulmamış, ailende de boğulan olmayan birisi minik bir su birikintisinde yüzme fikri bile seni korkucu gelebilir.

 

Aerophobia  , uçakta uçarken sürekli, irrasyonel bir endişe deneyimidir. Uçakta oturan aerofobiden muzdarip olanlar, panik ve can kaybıyla birlikte düşmenin korkunç trajedisinin canlı bir resmini hayal ederler. 

“Uçak düştü düşecek”

Uçuş korkusuna karşı alabileceğiniz önlemler

Uçuş korkusunu yenmenin en iyi yolu zihni dağıtmak ve stresi kontrol etmektir. Aşağıdaki teknikleri uygulayarak uçuşunuzun rahat ve keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Duygularınızın yerine mantığınıza kulak verin. Veriler, uçuşunuzun %99,9 oranında sorunsuz geçeceğini gösteriyor.
 • Endişelendiğinizde kendinize güvende olduğunuzu söyleyin. Vardıktan sonra yaşayacağınız eğlenceli anları düşünmeye çalışın.
 • Sizi tedirgin eden bir durum olursa bunu uçuş görevlisiyle paylaşın. Alacağınız mantıklı bir açıklama rahatlamanızı sağlayabilir.
 • Seyahat ederken kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak özel eşyalarınızı yanınızda bulundurun. Küçük bir battaniye, yastık, şal, terlik ya da tişört… Ayrıca sevdiğiniz bir pelüş oyuncak ya da yiyecek sizi mutlu ederek rahatlatabilir.
 • Uçak içi eğlence sistemimizdeki sakinleştirici müzikleri ya da doğa seslerini dinleyerek rahatlayın. Gözlerinizi kapatın, battaniyenizi yukarı çekin, vücudunuzu rahat bırakın ve derin bir nefes alın. Sadece dinlediğiniz müziğe ya da seslere odaklanın.
 • Uçak içi eğlence sistemimizdeki sakinleştirici müzikleri ya da doğa seslerini dinleyerek rahatlayın. Gözlerinizi kapatın, battaniyenizi yukarı çekin, vücudunuzu rahat bırakın ve derin bir nefes alın. Sadece dinlediğiniz müziğe ya da seslere odaklanın.
 • Strese neden olan fazla enerjinizi atmak için kabin içinde egzersizler yapın. Ayağınızdan başlayarak tüm vücudunuzu yukarı kaldırıp gerginleştirin ve bütün kaslarınızı olabildiğince sıkın. Vücudunuzu mümkün olduğu kadar bu şekilde tutun ve sonra kaslarınızı yavaşça rahat bırakın. Biraz su için, birkaç derin nefes alın ve gerektiğinde bu egzersizi tekrarlayın.
 • Kalkıştan sonra dikkatinizi dağıtacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Film izleyebilir, müzik dinleyebilir, yemek yiyebilir, kitap ya da dergi okuyabilirsiniz. Dikkatinizin farklı yönlere kayması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Ayrıca sohbet etmek, bulmaca çözmek, oyun oynamak, tablet ya da bilgisayar kullanmak da sizi rahatlatabilir.
 • Uçmayı sevdiğinizi düşünün. Düşüncelerinizi pozitif tutun ve gülümseyin. Koltuğunuza oturun, güvende olduğunuzu hissedin.
 • Uyumaya çalışın. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda uyumanın iyi bir seçenek olduğunu unutmayın.
 
 • Psikolog desteği alın! Ve korkularınızla yüzleşerek rahat uçuşlar gerçekleştirin..
ŞİMDİ ARAYIN