Categories
Psikolog Desteği

Panik Atak: Duygusal Yangın Alarmınız

Panik ataklarınızı daha iyi anlayın ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Panik atak istanbul. Bu makale, panik atağın fizyolojik ve psikolojik yönlerini aydınlatırken, bu duygusal yangın alarmını yeniden nasıl kalibre edeceğinize dair ipuçları sunmaktadır. Psikolog Onur Bal’ın uzman görüşleri; 

Panik Atak İstanbul Tedavisi

Şöyle bir şey hayal edin. Panik atak istanbul tedavisi araştırmadan önceki bir dönemsiniz. Yeni bir gün ve bir yürüyüşe çıkmaya karar verdiniz. Koşu ayakkabılarınızı bağlayıp ceketinizi alıyorsunuz, serin sabah havasını koklamaya hazırsınız. Tanıdık binaların ve insanların yanından geçiyorsunuz – postane, köşedeki favori kahve dükkanınız ve okulun önündeki çocuk kalabalığı. Yoldan geçenlere yarım bir gülümseme gönderiyorsunuz ve her şey iyi görünüyor – ta ki hızla atan kalbiniz ve titreyen bacaklarınız sizi şaşırtıncaya kadar. Karışık hissediyor, adımlarınızı durduruyor ve vücudunuzdaki bu hızlı değişikliğin neye neden olduğunu merak ediyorsunuz. Ancak şimdi düşünceleriniz saniyede kilometrelerce hızla ilerliyor ve kontrolünüzün dışında olduğunuzu hissediyorsunuz. Kendinizi öne doğru eğiyor, nefesinizi yakalamak için dizlerinizin üzerine ellerinizi koyuyorsunuz ve en iyi çabanıza rağmen hava alamadığınızı hissediyorsunuz. O an öldüğünüze ikna olmuşsunuz. Alarmı çalın, bir panik atak geçiriyorsunuz.

Kabaca her on yetişkinden biri her yıl en az bir panik atak ya da ‘anksiyete’ atağı yaşar.

Panik Atak İstanbul: Nasıl anlaşılır?

Panik atak klinik ortamda değişiklik gösterebilirken, şu belirtilerle karakterizedirler: artan kalp hızı, terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, mide bulantısı, mide ağrısı, baş dönmesi, hafif baş dönmesi, kolların veya bacakların uyuşması, sıcak veya soğuk hissetme, derealizasyon (etrafınızdaki şeylerin gerçek olmadığını hissetme) veya depersonalizasyon (vücudunuzun dışında olduğunuzu hissetme), ölme veya kontrolü kaybetme korkusu. Sadece birkaç dakika sürmesine rağmen, panik ataklar işlevselliğinizi olumsuz etkileyebilir ve panik bozukluğuna dönüşebilir.

Neyse ki, panik atak istanbul rastgele değildir. Aslında, panik ataklar algılanan tehditlerin içsel veya dışsal ipuçları tarafından tetiklendiği için çok öngörülebilirler. Bu ipuçlarıyla (yani sabah yürüyüşünüzde size doğru gelen büyük bir insan grubu gibi) temasa geçtiğinizde, o anı hayatta kalabilmek için bir şeyden kaçınmanız, kaçmanız veya teslim olmanız gerektiği konusunda zihninize sinyal gönderilir. Aslında, panik ataklar vücudunuzun duygusal yangın alarm sistemidir.

Fiziksel tehditlerin insan evriminde günlük bir olay olduğunda (yani büyük bir hayvanın öğle yemeği olmaktan kaçınma), onları algılama ve uygun şekilde tepki verme yeteneğimiz avantajlıydı. Ne etkili bir yangın alarm sistemi! Birkaç bin yıl ileri sarın ve artık öğle yemeği olma endişesi yaygın değil ve yangın alarm sistemimiz psikolojik tehditleri de algılamaya evrildi. 

Derin korkuları, zor ya da travmatik olayları hatırlatanlar (yani bir insan kalabalığı sizi bir izdihamda yakalandığınız zamanı hafifçe hatırlatır) veya kendiniz hakkında gerçekten rahatsız edici düşünceler (yani “Ben yeterince iyi değilim” düşüncesi) ‘tehlikeli’ olarak algılanır. Bu, vücudumuzun yangın alarmını çalmak için yeterlidir. Tekrarlayan panik atakları olan veya panik bozukluğu olan bireyler için, yangın alarmı çok hassaslaşır ve hiç tehditkar görünmeyen daha geniş bir tetikleyici yelpazesini algılar. Bu aşamada, panik ataklar ocakta bir şeyi açar açmaz çalan alarm gibidir – evin yandığına dair tüm işaretleri alıyorsunuz, ama gerçekte alarm tek bir kontrollü alevi algılıyor.

İlk Adımı Atın

Şimdi WhatsApp üzerinden; yüz yüze ve online psikoterapi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Panik ataklar tedavi edilebilir. Terapi aracılığıyla anksiyetenizin altında yatan anlamı öğrenebilir, tetikleyicilerinizin farkında olabilir ve panik belirtilerini uyandıran rahatsız edici düşünce ve duygularla yeni bir ilişki kurmaya başlayabilirsiniz. Bu arada, panik atakların nörobilimini anlamak, panik bölümlerinin yoğunluğunu ve süresini azaltmak için ilk belirtiye karşılık olarak duygusal yangın alarmımızı geçersiz kılmamız için yollar sunar.

Parasempatik Sinir Sistemini Etkinleştirme: 

Bir panik atak bölümü sırasında, savaş, kaç ve don sistemimiz olan sempatik sinir sistemimiz etkinleştirilir. Ancak panik belirtilerimizi, panik belirtilerinin erken semptomlarını fark ettiğimizde vücut sıcaklığımızı değiştirerek veya tempolu nefes alarak – dinlenme ve sindirim sistemi – olan parasempatik sinir sistemimizi etkinleştirerek geçersiz kılabiliriz.

Tempolu Nefes: 

Burnumuzdan aldığımız nefesten iki kat uzun süre ağzımızdan nefes vermek, parasempatik sinir sistemini etkinleştirmenin kanıtlanmış bir yoludur. 4 sayıya kadar nefes almayı ve 8 sayıya kadar nefes vermeyi deneyin.

Sıcaklık: 

Soğuk bir duş almak veya nefesinizi tutarken yüzünüze veya boyun arkasına soğuk bir kompres koymak, memeli dalma refleksini aktive edebilir. Bu refleks kalp atış hızınızı yavaşlatır ve parasempatik sinir sistemini aktive eder.

Endorfin Salgılama: 

Panik belirtilerini hafifletmek için başka bir ‘hile’ de ateşle ateşle savaşmaktır, kelime anlamıyla! Baharatlı yiyecekler yemek beyinlerimizde endorfin salgılar, bu da ağrıyı azaltmaya, stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, ısıya karşı hassas olan bireyler için, panik belirtilerinin ilk belirtisinde baharatlı yiyecekler yemek öyle bir aşırı deneyimdir ki beyin dikkatimizi panikle ilgili düşünce ve duygulardan (yani “oh hayır, herkes şimdi beni panik yaparken görecek”) yanma hissini hafifletmeye odaklanır (yani “ağzım yanıyor, suya ihtiyacım var”). Baharat severler için, baharatlı şekerleme veya sakız yemek aynı aşırı etkiye sahip olmayabilir, bu nedenle limonlar veya ekşi şekerleme gibi ekşi yiyecekler veya şekerlemeler yemek önerilir.

Bu yapabilecekleriniz yardımcı ve etkili olsa da, geçicidirler. Bu beceriler, yeterince erken yakalanırsa, mevcut bir panik atak bölümünün ilerlemesini engelleyebilir, ancak gelecekteki bölümlerin oluşmasını önleyemez. Panik ataklarınızı ele almak için güvendiğiniz bir terapist ile ilişki kurmak, duygusal yangın alarmınızı yeniden programlamak ve gelecekteki bölümleri önlemek için tek yoldur.

Paniğe kapılmak, iç dünyamızın yangın alarmı gibidir. Kendimizi tehdit altında hissettiğimizde, bedenimiz ve zihnimiz otomatik olarak bu duygusal alarmı tetikler. Eğer bu duygusal yangın alarmını kontrol altına almakta zorluk yaşıyorsanız, profesyonel destek almak çok önemlidir.

Beyoğlu Cihangir’deki kliniğimde ve online olarak; panik atak, kaygı, stres ve diğer duygusal sorunlarınızda size yardımcı olmak için buradayım. Uzmanlık alanım olan psikoterapi yöntemleri ile hayatınızı yeniden kontrol altına alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CALL NOW